IdeasCuriosas - Every Question Deserves an Answer Logo

In Mathematics / Middle School | 2014-11-29

Four sweets cost 28p altogether. How much do seven sweets cost?

Asked by barbie55678

Answer (3)

4 sweets = 28p 1 sweet = 7p 7 sweets = 7 x 7 = 49p

Answered by Anonymous | 2024-06-10

28 divided by 4 is 7. 7 multiplied by 7= 49p

Answered by matthewdjones1 | 2024-06-10

The cost of one sweet is 7p, so seven sweets will cost 49p in total.
;

Answered by Anonymous | 2024-12-18