IdeasCuriosas - Every Question Deserves an Answer Logo

In Mathematics / Middle School | 2014-11-29

Jenn buys a pair of jeans for $24.99. Her friend Karen spends $3.50 more for the same pair of jeans. Vicki paid the same price as Karen for the jeans but bought 2 pairs. How much did Vicki spend?

Asked by fabiolasainvil

Answer (3)

Jenn buys a pair of jeans for $24.99. Karen spends $3.50 more for the same pair of jeans. *Vicki paid the same price as Karen for the jeans but bought two pairs.
*24.99 + 3.50 = **28.49 ** Karen spent $28.49 for her pair of jeans.
Vicki paid the same price but bought two pairs. 28.49 + 28.49 = **56.98
****Vicki spent $56.98. I hope this helped you! **

Answered by xxxAnnaxxx | 2024-06-10

In order to find how much Vicki spent, you have to add $24.99 and $3.50. That's $28.49. Then you have to multiply $28.49 by 2. That's $56.98. That's your answer.

Answered by Anonymous | 2024-06-10

Vicki spent $56.98 for two pairs of jeans. This is calculated by first finding how much Karen spent on one pair, which was $28.49, and then multiplying that by 2. Thus, Vicki's total expenditure is $56.98.
;

Answered by xxxAnnaxxx | 2024-12-18