IdeasCuriosas - Every Question Deserves an Answer Logo

In Mathematics / Middle School | 2014-11-30

Seven pounds of grapes cost $10.43. How much would 3 pounds cost?

Asked by yolokingis1

Answer (2)

The best way to find out the cost of three pounds is to first find the cost of 1 pound. In order to find one pound, you have to divide $10.43 by 7 in order to find out the cost of 1 pound. The cost of 1 pound is $1.49. In order to find the cost of three pounds, you have to multiply the cost of 1 pound by three. Therefore, the cost of 3 pounds is $4.47 Hope this helps :)

Answered by HolmesNWatson | 2024-06-10

To find the cost of 3 pounds of grapes, we first calculate the cost per pound, which is $1.49. Then, we multiply this amount by 3 to find the total cost, resulting in $4.47. Thus, 3 pounds of grapes would cost $4.47.
;

Answered by HolmesNWatson | 2024-10-10